Knihy, knihy, knihy- 44.díl

28. března 2014 v 10:20 | Milenne |  Knihy, knihy, knihy
Dneska čekejte záplavu recenzí, někdo se nám tu rozjel! xD


Koroner 1

M.R.Hall_Coroner_stredni

Autor: M.R. Hall
Díl: 1
Edice: Jenny Cooperová
Nakladatelství: Galatea
Cena: 349,-
Počet stran: 408
Anotace: Když je právnička Jenny Cooperová jmenována koronerkou v okrese Severn Vale, doufá v poklidný život, aby se mohla vzpamatovat z traumatického rozvodu. Ale v Úřadě koronera Jejího Veličenstva, který převzala po nedávno zesnulém Harrym Marshallovi, nachází nevyřešené případy skrývající temná tajemství a stopy důkazů, které jsou již dávno pohřbené. Mohla by být tragická smrt mladého chlapce v nápravném zařízení spojena s podezřelou smrtí dospívající dívky a osudem samotného Harryho Marshalla? V Jenny se probudila zvědavost. Proč se Marshall choval tak podivně, než zemřel? Čemu byl na stopě? A co způsobilo jeho náhlou zástavu srdce? Jenny se vydává na osamělou a nebezpečnou cestu v hledání pravdy aniž by tušila, kdo je její protivník. Ohrožuje tak nejen svou kariéru, ale i svůj život…
****

Můj názor

(Pozor, obsahuje menší spoilery!)
Postavy:
1. Jenny
Hlavní hrdinka knihy- koronerka Jenny Cooperová má celkem složitý život. Je její dvaačtyřicet, je rozvedená, trpí problémy s psychikou a je závislá na antidepresivních práškách a její syn o ní jaksi nejeví zájem. Jediné, na co se může spolehnout je rostoucí kariéra. Je povolána do Severn Vale, jako vrchní koronerka a v podstatě musí začít od začátku. Bývalý koroner totiž spáchal sebevraždu a ona má po něm několik nevyřešených případů "sebevražd". Jenny musí začít od znovu, vyčerpávající práce jí stresuje, ačkoliv si najde nového přítele Steva, není to zas tak dokonalé jak si myslela, protože všechno se stává čím dále zamotanější a Jenny se stává obětí několika "nešťastných" nehod . Podaří se jí vyřešit pravdu dvou komplikovaných smrtí?
Děj a ohledně něj:
Kniha začíná velice dobře, nejdřív je tam pár informací (něco málo o Jennině minulosti, co je důležité, abyste pochopili pár desítek stránek v knize) a následuje něco o těch vraždách. Připomíná to klasické detektivky, případ, vyřešení- konec. Ale takový Koroner vůbec není- to mě zarazilo. Koroner se vyvíjí postupně, Jenny začíná s vyšetřováním a i přes překážky, co se jí kladou do cesty bojuje, vytrvává. Práce je pro ní složitá, pátrání těžké, dokonce se naskytne i chvíle, kdy se na ní její pomocnice- Alison vykašle a ona na to bude sama. Všechno ovšem dobře, Jenny nalezne pár stop, s pomocí několika lidí i důkazy a možná i cestu ke svému synovi, který se před ní uzavřel ve vlastním světě. Co mě zklamalo, bylo, že kniha nějak ztratila záživnost. Někdy mi nešla vůbec číst, bylo to tak nudné, že jsem měla sto chutí četbu vzdát, ale díkybohu tam je pořád více kapitol, které jsou plné akce a dobrodružství. Nechci vás od knihy odrazovat, celkově není tak špatná, jen mám dojem, že ji autor až moc napínal, kdyby ji tolik neroztahoval a dal tam všechno s mírou, myslím, že by kniha byla moc dobrá! Proto je hodnocení jaké je, někdo by se mnou možná nesouhlasil- věc názoru.
****
Hodnocení knihy: 7/10 (Řekla bych, že je kniha moc dobrá, ale jsou i lepší!)
Hodnocení obálky: 4/5 (Celkem ucházející obálka, ale myslím, že trochu přeplácená.)
Ukázka: Později odpoledne přistála Petersonova stručná zpráva na stole Harryho Marshalla, okresního První mrtvé lidské tělo, které Jenny kdy viděla, patřilo jejímu dědečkovi. Sledovala, jak mu babička vzlykající do složeného kapesníku zavírá víčka přes prázdné oči a pak, když se k ní její matka natáhla, aby ji utěšila, prudce nabízenou ruku odstrčila. Na tuhle reakci nedokázala zapomenout: byla obviňující, zlá a naprosto instinktivní. I když jí tehdy bylo teprve jedenáct let, v ten moment a při výměně pohledů, která následovala, vytušila hořký a ostudný příběh, který zůstal skrytý za výrazem starší ženy, dokud o sedm let později ve stejné posteli neochotně neopustil její tělesnou schránku. Stála pak u otevřeného hrobu skrytá za svým otcem, a zatímco rakev pomalu a trhaně klesala do země, uvědomovala si, že mlčení okolostojících dospělých obsahuje jedovatou příchuť něčeho tak strašného, tak skutečného, až se jí sevřelo hrdlo a přestala plakat. O mnoho let později, když už byla delší dobu na dráze svého problematického dospělého života, vykrystalizovaly pocity z těch dvou výjevů do konečného pochopení: že v přítomnosti smrti jsou lidské bytosti nejzranitelnější vůči pravdě, a že v přítomnosti pravdy jsou nejzranitelnější vůči smrti. A právě tohle poznání, které se dostavilo v ten večer, kdy ji bývalý manžel uvítal doma s rozvodovými papíry v ruce, ji odradilo od nápadu sjet z útesu nebo skočit pod kola rychlíku. Možná, ale opravdu jen možná, se jí podařilo samu sebe přesvědčit, že myšlenky na smrt, jež na ni dotíraly, nejsou nic víc než značky na nebezpečné a strmé silnici, po které může přece jen dojet do bezpečí. Po šesti měsících se nacházela ještě dlouhou cestu od cíle, ale mnohem blíž než v tu noc, kdy ji záblesk paměti, kterému dodalo smysl příliš mnoho vypitého vína, stáhl od pokraje propasti smrti. Teď by kdokoli při pohledu na ni sotva uvěřil, že má za sebou špatné období. To zářivé červnové ráno, první v její nové kariéře, vypadala, jako by prožívala nejlepší léta svého života.

Poslední slova adminky: Kniha je rozhodně pro méně náročné čtenáře, ti si nebudou až tak moc věnovat suchosti knihy, jako spíš napínavosti děje!

Děkuji nakladatelství Galatea za zaslání recenzního výtisku! :)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ewiline Ewiline | E-mail | Web | 28. března 2014 v 17:31 | Reagovat

Když si mi o ní psala... No, prostě podle názvu vypadala suprově. Ale já se, podle sebe, řadím mezi ty náročné čtenáře :-D
Krásná recenze ;)

2 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 28. března 2014 v 18:09 | Reagovat

hezká recenze:) kniha má moc heztkou obálku:D

3 Lory Lory | Web | 29. března 2014 v 20:00 | Reagovat

Tak tuhle knížku teda neznám, ale nevypadá špatně ;)

4 Kate Kate | E-mail | Web | 30. března 2014 v 16:34 | Reagovat

To by mě taky nebavilo. :D Poslední dobou jsem na knihy dost náročná. :D

5 Angela Angela | Web | 30. března 2014 v 18:34 | Reagovat

Knížku neznám, ale vypadá docela zajímavě, moc mě zaujala obálka. :-)

6 lilliinka lilliinka | E-mail | Web | 2. dubna 2014 v 9:49 | Reagovat

Nu tohle vypadá jako přesně můj šálek kávy. Vraždy a všechno co s nima souvisí, hlavně ty mysterióznosti, o které v téhle knížce asi nebude nouze, že?
Jinak děkuji za tip, chtěla bych si jí přečíst, už kvůli názvu:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama