Knihy, knihy, knihy- 41.díl

24. března 2014 v 18:39 | Milenne |  Knihy, knihy, knihy
Předposlední za únor, bacha, zítra bude poslední od Fragmentu! :D


Upíří deníky- Fantom

Největší obrázek výrobku Upíří deníky – Fantom

Autorka: L.J.Smith
Díl: 12
Edice: Upíří deníky
Nakladatelství: Fragment
Cena: 169,- (199,- ve Fragmentu)
Počet stran: 192
Anotace:
Damon není mrtev. Sage, který ho na Temném měsíci najde, mu pomůže si na vše vzpomenout. Mystický výtah ho přemístí zpět do Fell's Church, aby mohl vysvětlit Eleně, co mu zachránilo život.
Mezitím Elenu a její přátele ohrožuje fantom, který se krmí negativními pocity. Společně fantoma zajmou do kruhu zaříkání a chtějí ho zničit. Fantom je ale silný, daří se mu našeptávat a vzbuzovat žárlivost. Damon a Stefan se jeho vlivem znovu obracejí proti sobě. Podaří se Eleně zabránit dalšímu konfliktu bratrů? Naleznou v sobě dost síly, aby přemohli fantoma?
****

Můj názor

(Pozor, obsahuje menší spoilery!)
Postavy:
1. Elena
Elena…je mojí nepříliš oblíbenou postavou. Těžko říct, mám takový dojem, že jí autorka vymyslela jen proto, aby štvala. Nevím…i když to není tak hrozně nafoukaná nána jako v prvním díle, musí se jí uznat, že podstoupila velký pokrok. Stála se cekem chytrou (už ne tak vybíravou a nenasytnou…) a bez problémů i zvládala se přizpůsobit. Během celé knihy značně zmírnila velikost svého ega a sebevědomí…a na konci jí to i docela pálilo a prokázala neuvěřitelnou odvahu. Myslím, že se v tomto díle stala celkem snesitelnou, ale i tak jí nemám ráda. To prostě trvá od prvního dílu a myslím, že se to jen tak nezmění.
2. Stefan
Mladší z bratrů Salvatorových, takzvaný Elenin miláček. I on protrpěl toho dost, mimo jiné, tento díl je pro něj vcelku oddechový. Ale teď více o něm: Stefan mi připadá jako pravý gentleman i v tomto dílu, ale má i své poněkud temnější stránky. Neznat ho, chvíli si myslím, že je to stalker a celkem i drsňák. Tak trochu se mi zdá jiný, než v předchozích dílech, ale určitě je to kravina. Stefan je Stefan a takový, jaký je bude navždy!
3. Damon
Tentokrát starší bratr Salvatorových, Damon v tomto díle nečekaně promíchal karty, celkem se spřátelil s Elenou a jaksi odsunul svého brášku do pozadí (potají jde všechno, když o tom Stefan neví)a mám celkem obavy, aby nakonec neodsunul Stefana stranou, to by bylo celkem nemilé. Každopádně, Damon je prostě zlý kluk (na tom se nikdy nic nezmění) a v tomto díle je úplně stejný, jako vždy.
Děj a ohledně něj:
Toto si nemohu odpustit, ale…jsem tak neuvěřitelně ráda, že Damon neumřel! V jedenáctém díle (ano, ano, spoilering) totiž zemřel a jen díky té zázračné perle přežil. Tím se navazuje na dvanáctý díl, kdy Elena na začátku zjistí, že žije. Je to v celku sladké setkání, ale nic není takové, jak se zdá. Postupně se o tom dozví všichni (i Stefan, který z toho není moc nadšený) a začnou se dít velké věci…začnou mizet lidé, či spíš jejich duše. Mezi ně patří i Elena a zbytek jejich přátel se ji snaží zachránit. Fantom pokaždé udeří, když to oni nečekají, avšak téměř zázrakem se jim podaří ho porazit…nebo ne? (Nechám vás napnuté…)
Děj je doslova dokonalý, o to víc je mi smutno, když má kniha pouhých 192 stran a já jsem z toho jaksi…na větvi. Ten začátek…všechno je tak procítěné emocemi, až se divím, že to vůbec autorka zvládla napsat! Jednotlivé scény přesně pasují na sebe, celý děj nemá chybu, přesto se mi zdá, že tomu něco chybí, něco malého, ale nevím co, ani proč si to myslím. Sečteno, podtrženo- hodnocení je takové jaké je, jenže myslím, že by bylo ještě vyšší, kdyby byla kniha delší! :)

****
Hodnocení knihy: 11/10 (Kniha je dokonalá, myslím, že budete souhlasit!)
Hodnocení obálky: 5/5 (Je to Meredith? Myslím, že ano! :D)
Ukázka: Když fantomka vzplála, Elena vyrazila vpřed. Byla tak blízko ohni, že jí žár plamenů ožehl tvář a ucítila, jak se jí pálí vlasy. Zastínila si obličej rukama a co nejtišeji a nejnenápadněji se přikrádala stále blíž k ní. Nohy se jí třásly, ale přinutila se stát pevně. Úmyslně si nedovolila dívat se ani přemýšlet o Stefanově tělu, zhrouceném na podlaze garáže - stejně jako se nedívala na Damonův a Stefanův souboj, když potřebovala přemýšlet. Náhle do vzduchu vystřelil jazyk plamenů a na vteřinu zadoufala, že Damon to dokázal.
Fantomka hoří. Žádné stvoření z ledu přece nemůže vydržet takový žár. Ale pak si všimla, že fantomka nejen hoří - ale také se směje.
"Ty blázne," řekla Damonovi tichým, skoro něžným hlasem.
"Ty si myslíš, že mi oheň může ublížit? Žárlivost může být žhavější než oheň i mrazivější než led. Ty bys to sám měl vědět nejlíp, Damone."
Rozesmála se svým podivně zvonivým smíchem.
"Já cítím všechnu tu žárlivost a zlobu, která v tobě neustále doutná, Damone - a je tak žhavá a silná, že přímo cítím tu nenávist a zoufalství, které v sobě živíš. Ta tvá malicherná zranění a zuřivost jsou pro mě jako nejlepší hostina. Chováš si je a střežíš jako poklad. Možná ses právě zřekl drobné části z těch mnoha zranění, která tě tíží, ale nikdy se mě nedokážeš úplně zbavit."
Kolem fantomčiných nohou se zamihotaly drobné modré jazýčky plamenů, vzplály výše a začaly se šířit po podlaze garáže. Elena s hrůzou přihlížela - jsou to snad zbytky oleje, který kapal z prastarého auta paní Flowersové? Nebo se jen zhmotnila fantomčina zlomyslnost a šíří mezi nimi oheň? Ve skutečnosti na tom příliš nezáleželo. Podstatné bylo, že garáž začíná hořet, a i když je fantomka možná odolná proti plamenům, oni ostatní nejsou. Kouř naplnil zatuchlý prostor a Elena i její přátelé začali kašlat. Zakryla si rukou ústa a nos. Damon zavrčel, prosmýkl se kolem Eleny a zaútočil na fantomčino hrdlo.

Poslední slova adminky: Kniha perfektně navazuje do edice, myslím, že to je zatím nejpovedenější díl, ačkoliv je tak krátký.

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Fragment! :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 24. března 2014 v 18:52 | Reagovat

Hezká recenze:-) Upíří deníky mě nijak zvlášť nelákají, ani nwm proč:D A 5/5 obálky? No nwm, mě se moc nelíbí:-D
Vlastně se mi obecně nelíbí obálky téhle série xD

2 Ami Ami | E-mail | Web | 24. března 2014 v 19:11 | Reagovat

Bože! Já jsem vážně příšerně zaostalá! Já to ještě nečetla! :D
Pěkná recenze!

3 Rexxanna Rexxanna | E-mail | Web | 24. března 2014 v 19:50 | Reagovat

Nice recenze... Na Elenu mám stejný názor :D I když tu trojici mám na plakátě v pokoji xDD Ale něčím se ty zdi zaplnit musí :D I v seriálu mi přijde hrozná... Akorát tam není chytrá ale jde spíše do blbosti. :D Podle mě... :D Mě vlastně obecně přijde že hlavní postavy si o sobě v dalších dílech myslí to co nejsou... :D Ale tak každý máme svůj názor... :D Jinak skvělá recenze :D A myslím že jsem ani tento nečetla :D

4 Enna Enna | E-mail | Web | 24. března 2014 v 21:09 | Reagovat

Dobrá recenzia :-) prosím nehnevaj sa, ze nekomentujem. Mám "pozastavie". A prosím napíš mi, ci si ma necháš v Affskach ( pytam sa kvôli "pozastaveniu").
Upírske denníky ma nejak extra nezaujali,  seriál som pozerávala, ale teraz uz nie.

5 Ella Monurová Ella Monurová | Web | 25. března 2014 v 14:05 | Reagovat

Senzačně dlouhá recenze, jsem na pátým díle a myslím, že začnu číst jen co to půjde rychleji abych se k tý knížce brzo dostala:)

6 Scriptie Scriptie | Web | 25. března 2014 v 16:03 | Reagovat

"Jáj, Upíří deníky!" byla moje reakce. Nebylo to takovýto fanynkovský zaječení, ale spíš styl ironický styl "to jsem dlouho neviděla." Ale tvoje reakce a recenze mě přinutila zamyslet se, jestli bych to někdy neměla přečíst. Jako, ne, že bych toho teď měla málo. :P A v knihovně navíc nikdy nemůžu najít první díl. xD Ale jinak, recenze sama o sobě se mi moc líbila. :-D

7 Ilía Ilía | E-mail | Web | 27. března 2014 v 17:27 | Reagovat

Já četla první dva díly a na Elenu mám stejný názor jako ty :D Prostě brr. Ty knížky... já nevím. Když jsem je četla poprvé, tak jsem měla chuť je zahodit někam hodně daleko od sebe. A pak jsem sebrala odvahu a přečetla si je znova. Odložila všechny předsudky a přestala je srovnávat se seriálem... a celkem se mi to líbilo. I když nesnáším Elenu, Stefan mi přijde strašně divný (v knihách! V seriálu je to můj ňuňánek) a Damona miluju pořád stejně :D Ale pořád trvám na tom, že je spisovatelka...ehm... ne zrovna nejlepší vypravěčka.

8 Lucienne Lucienne | E-mail | Web | 27. března 2014 v 22:27 | Reagovat

Jé, jsem ráda, že ses vrhla na TVD :D
S obálkou souhlasím, ta je super. A říct, že jsem ráda, že Damon neumřel, je opravdu hodně, ale hodně slabé vyjádření. Když jsem četla o jeho smrti, tak jsem myslela, že skočím z balkónu (bydlíme v 5. patře, to by nebyl příjemný dopad :D). Ale s čím moc nesouhlasím, je tvoje hodnocení... totiž, já Upíří deníky miluju, opravdu miluju, nevím, co bych si bez nich počala. Ale 12 a 13. díl mi připadaly snad nejslabší z celé série, šíleně mě zklamaly. Bylo to takové moc jednoznačné, moc předvídatelné, moc... ani nevím, jak to říct. Ale pořád to jsou upíří deníky, že jo :D Já bych dala tak 7/10. :D
A jinak... nemyslím si, že je Damon zlý, po všech těch dílech... Řekla bych to do 4. dílu. Ale později už je to dost na vážkách... a v 11. rozhodně ne. A Elenu taky nemám ráda, i když knižní je pořád lepší, jak seriálová :D Tam totiž kromě toho, že si s bratry hraje jako s plyšáky, je ještě totálně blbá :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama