Knihy, knihy, knihy- 25.díl

29. prosince 2013 v 20:20 | Milenne |  Knihy, knihy, knihy
Toto byla vskutku...zajímavá kniha, no posuďte sami :D.

Brenda Veliká

Brenda Veliká
Autorka: C. D. Payne
Díl: 1
Edice: -
Nakladatelství: Jota
Cena: 248,- V Knihcentru za 186,-Počet stran: 304
Anotace:
Brendě je šestnáct, je tlustá, ve škole je outsider a o kvalitách jejího společenského života svědčí fakt, že na Facebooku má čtyři přátele - autistického bratrance a tři amatérské korejské stepaře, které zná jen díky YouTube. Když už rodiče přestane bavit povětšinou marné pátrání po zbytcích v lednici, rozhodnou se ji poslat na soukromou internátní školu ve Stocktonu, která se vyznačuje hubenými porcemi, striktními pravidly a zkostnatělým přístupem k jakémukoli náznaku svobodného uvažování.
I tady se Brendiny společenské styky zpočátku omezují na pár podobně neoblíbených a neatraktivních dívek a trpasličího homosexuála, který se živí žebrotou a přebývá na staré plachetnici. Všechno se změní v okamžiku, kdy se Brenda spřátelí s krásnou a všeobecně zbožňovanou spolužačkou Marií. Její prestiž začíná pomalu stoupat.
Jenže nic není tak jednoduché, protože pobyt v ústavu plném znuděných, žárlivých a nadržených puberťaček připomíná spíš válečnou zónu než čajový dýchánek.
****

Můj názor

(Pozor, obsahuje menší spoilery!)
Postavy:
1. Brenda
Ach...Brenda je velice podivná osobnost, což většinou nebývá u hlavních postav tak časté. Jak bylo psáno v anotaci- Je jí šestnáct, nemá příliš dokonalou postavu (kvůli tomu má deprese a poté, co bude v té pekelné škole se začně přejídat sladkostmi a tučnými věci. To jí v situaci zrovna moc nepomůže.) a počet přátel by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Celkem dost snadno se naštvě- je neuvěřitelně náladová! a jde to v knize vidět (obzvlášť při výstupu s rodiči, že do té školy jet nechce :D) a ten její "zajímavý" smysl pro humor...Dále se jí musí přičíst k dobru, že neměla žádné předsudky proti Brickovi (to je jeden bezdomovec, který se tkaé v knize ukáže), ale nadruhou stranu zpočátku na milou Marii byla zlá! Abych to tak shrnula...Brendu je těžké popsat, ještě těžší pochopit, ale sázím na to, že až si to přečtete, pochopíte jeí složitou existenci raz dva!
2. Marie
Milá, laskavá, šestnáctiletá dvacetiletá, štědrá lhářka. Asi se divíte tomu poslednímu slovu, že ? Zkrátka jí nedovedu odpustit to, co Brendě provedla (viz. rozhovor mezi ní a Brendou na konci knihy). Nezasloužila si to. Kažopádně Marie je v celé knize popisována jako hvězda. To je. Okamžitě se vyšvihne na vrchol a navíc i svede nového učitele, který tam místo jedné učitelky nastoupí. Upřímně, přála bych si být jako ona a to myslím, že každý. Marie je zkrátka čistá duše (kromě té velké lži) a právem si zasloužila být tady zmíněna!
Děj a ohledně něj:
Začátek (myšleno prvních pár stran) je hlavně o Brendině minulosti...o tom, jak to předcházelo a pak nastala ta rána. A šup do toho pekla jménem škola! Začátky tam měla Brenda dost těžké, byla na pokoji se spolubydlícími z nichž ji jedna nesnášela a druhá neustále sledovala a až později si našla za kamarádky Ruby a Elaisu. S těmi se snažila bavit, jak jen to šlo, avšak bez hádek se to neobešlo. Nu a na řadu přišla Marie a její příchod. Hned první den se přilepila na Brendu a začala se s ní jednosměrně kamarádit. Vyměnila si s jednou z dívek v Brendině pokoji postel a nastěhovala se tam, koupila jí rtěnku. Jak tak ubíhal čas na škole, Brenda se seznámila s pár kluky díky Mariině pomoci, stala se slavnou a částečně oblíbenou díky bratrstvu, které založily. Tím bych stručně vylíčila děj, abych zas tak moc nespoilerovala.
A ohledně děje? Děj se mi moc líbil, tedy pokud nepočítám uspěchaný konec, všeho tam bylo bez chyby a perfektní, ale zas takový trhák to nebyl. Myslím, že hodnocení níže na to dokonale sedí! :)
****
Hodnocení knihy: 8/10 (Dva body strhávám- zaprvé kvůli častým hádkám! a zadruhé kvůli urychlenému konci)
Hodnocení obálky: 5/5 (Nestrhávám žádný bod-obálka se mi prostě líbí! Je stylová, originální a nápaditá!)
Ukázka: Bohužel není ani na Knihcentu ani na Jotě k dispozici, proto si knihu budete muset přečíst sami :).
Poslední slova adminky: Rozhodně by to měly číst osoby starší 13 let! Ale upřímně, mohou to číst i ti mladší, protože kniha je plná humoru a dobře se zasmějete! :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Thea Thea | Web | 29. prosince 2013 v 21:02 | Reagovat

Máš pravdu, fakt zvláštna kniha xD asi si ju kúpim :D :D

2 Ewiline Ewiline | E-mail | Web | 29. prosince 2013 v 21:18 | Reagovat

Neznám, ale docela se mi líbí recenze :-D

3 Pisatelka Pisatelka | Web | 30. prosince 2013 v 8:58 | Reagovat

Pěkná obálka i děj !

4 Rexxanna Rexxanna | Web | 30. prosince 2013 v 11:05 | Reagovat

Neznám jí ale vypadá zajímavě. Kámoš četl od tohoto autora zase Mládí v Hajzlu. Prý byla opravdu humorná. Jinak děj i obálka jsou skvělé. :-D

5 Kate Kate | E-mail | Web | 30. prosince 2013 v 17:21 | Reagovat

To vůbec neznám. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama